27.12.2013 aneb myšlenky odvážlivkyně

31. prosince 2013 v 9:19 | Andee Waiss |  Diary
"Představ si, tak jsem jim to konečně zveřejnila..."
"Já vím, četla jsem to."
"Jak to?!"
"Zlato, máš to na internetu, takže je to konečně přístupné i pro tvou vlastní matku..."
"A?"
"Tohle má být to, co tu celý noci datluješ do klávesnice?"
Nejisté přikývnutí.
"Větší pitomost jsem nečetla."
A pak jsem se probudila.
Ne, tohle není žádné pokračování včerejší zkoušky odvahy, jíž svůj minulý článek nazývám. Tohle je skutečnost. Tedy sen, ale těsně po probuzení jsem si byla naprosto jistá, že se to stalo (takže pokud v komentářích objevím lítost kvůli příšerné matce, je mi jasný, jak pozorně mě čtete :-P). Nikdy jsem žádný sen neměla takhle živý. Pamatuju si ho do nejmenšího detailu včetně barvy trička, které měla máma na sobě (bílé). Popírá to, jakože ona by to přiznala, být to doopravdy, už jen proto, že by ji můj styl psaní taky zajímal. Na tohle ale ještě nemám, ačkoli jsem dneska překonala neskutečný blok. V mámině psaní, stejně jako většině mých oblíbených autorek mám totiž svůj poloveřejný (teď už úplně veřejný) vzor. Nejradši bych sem něco z její tvorby dala, ale zrovna nadšená z toho není. Taky fantasy, ačkoli trochu pohádkové - konkrétně prolínání pohádky s realitou. Takže chápejte, že je trochu rozdíl ukázat to lidem, které neznám a jí, i kdybych v ní neměla inspiraci. Jo, zní to jako klasické rozhovorové klišé ("V kom čerpáte svou inspiraci?" "Inspiruje mě má maminka, již obdivuju, za to, jak mě vychovala k lásce ke knihám." - bohužel je to stoprocentní pravda :-D)

Pochopitelně jsem jako první po probuzení mazala na blog. Ne, nebuďte znechuceny mou marnivostí. Ruce se mi klepaly ještě víc než u písemky ze psaní všema deseti, jakože ani tam to není fráze, ale doslova a do písmene (do klávesy :-D) nezadržitelný třes. Vážně jsem toužila si zakouřit, dokud se nedostaví to nezbytné a ukolébávající otupění, po němž přestanu slyšet vlastní srdce v hlavě. V noci po zveřejnění jsem neodolala, takže pokud se přece jen stanu závislačkou, máte mě na svědomí :-P Co ale bylo dobré byl žaludek, který se naprosto bouřil a svíral nejen při představě jídla - že bych přece jen zveřejňovala všech osm dílů, nebo tedy aspoň ten první než se ze mě stane ta hubená osmačtyřiceti kilová nána, jíž jsem bývala ještě před létem (a jíž se tak jako tak hodlám stát)?? :-D
Závislost je totiž svině. Dostavuje se nebezpečně snadno... ale k tomu se dostanu.
Nechci se tu chlubit, jak jsem dobrá a nadšená, že tu mám... moment, jdu to spočítat... rekordních třiadvacet komentářů a nejvyšší návštěvnost historie mého blogu. Ještě teď večer, kdy už mě to přestává děsit to považuji za podlé spiknutí a útok na mou skromnost :-D Ale když už to tu píšu, a přece jen se tím v podstatě chlubím, ano, mám radost a hlavně vám moc děkuju. Myslím, že během dneška jsem se svým zablokovaným podvědomím udělala maratonský běh - a pak, že přece jen nesportuju :-D
Nejdřív jsem byla totálně zděšená a toužila po schopnosti telepatie, přesvědčená, že mě chválíte jenom proto, že jsem to já, coby odměnu za odvahu, protože se to očekává, protože se vám to nechce číst (ačkoli obdivuju každého, kdo to s tou litánií nezvdal už při pohledu jak je to dlouhý - to byla taková zkouška prozměnu pro vás :-D), protože mě nechcete urazit, protože jste to dostatečně nepochopily (ano, uvědomuju si, že vytržené z kontextu to musí být pro někoho, kdo to nezná nazpaměť trochu zmatečné) a tak dál. Přečetla jsem to po sobě snad padesátkrát až mi to začalo lézt na nervy a mohla bych vám to odrecitovat pozpátku a pořád hledala, v čem to může být nejasné, nelogické... ani nevím, co jsem po vás vlastně očekávala, ale přesvědčení, že jsem dobrá to nebylo. Na to své postavy moc miluju, abych toužila po hodnocení. Proto jsem to koneckonců nikomu neukazovala dodnes.
Když už reakcí začalo být tolik, že téměř nešlo hovořit o spiknutí nebo výsměchu, třes pomalu přecházel a začalo být fajn. Vzpomněla jsem si, jak jsem toužila být coby malá holka celebritou a uvědomila si, že bych nemohla, když nesnesu ani takovýhle zájem a hledám v něm věci, které v něm (předpokládám) nejsou. Bylo to nové a pro mé hluboko skryté sebejisté já opojné. Chvílemi jsem až chápala, proč jsou máma i babička na literárních serverech (mám to v rodině, no) a svoje myšlenky cpou světu. Tím jsem do té doby opovrhovala pro povrchnost a neopravdovou lásku k psaní samotnému. Prodávání nápadu a potažmo i duše pro pocit spokojenosti. Prostě šíleně špatná věc.
Slyšíte v tom ty aspekty závislosti?
Myslím, že tahle je nejméně nebezpečná. Ambicióznost, kterou vyvolává každá touha po úspěchu je koneckonců sama o sobě přičítána mezi dobré vlastnosti... ale musí mít hnusný absťák. A mě stačí nepsat dva dny abych měla depku. Myslím, že do tohohle bych neměla padat se svou povahou. Stejně mi přijde nefér sklízet pochvaly za něco, s čím jsem se narodila :-D


Tenhle článek asi bude jen o tomhle. Dnes se koneckonců nic jiného nedělo, kromě toho, že jsem zjistila, že v obchoďácích jsou drahé hnusné věci a přepisovala (za úplatu) máminu povídku - ona si je totiž narozdíl ode mně nejdřív píše do sešitu.
Pokud se mě tedy na cokoli ohledně psaní, knížek a dalších samozřejmostí chcete zeptat, namyšleně vám uděluji povolení ;-D
Nevím, jestli zvládnu říct nějak moc o ději tohohle, s přibývajícími díly je to ještě zmatenější, že bych to nechápala snad ani já coby pisatelka, natož vy, čímž vás ovšem nepodceňuju :-D
Oficiálně tu tedy doplním všechny nejasnosti, které se objevily v komentářích, ačkoli jsem na ně reagovala i individuálně (páni, to zní jak z televizních zpráv :-D).
* Tak zaprvé: Ano, tohle je to, co píšu, konkrétně ukázka z prvního dílu. Není to první kapitola ale namátkou zvolená část kapitoly přibližně... no, její číslo nevím, protože jsem je nenazývala čísly nýbrž přídavnými jmény charakterizujícími děj, ale bylo to skoro na konci :-)
* Jak dlouho jsem to psala... předpokládám, že tahle otázka souvisela s přesvědčením, že se jedná o samostatný nápad a ne součást osmidílového elaborátu. Vážně si totiž nepamatuju, jak dlouho mi trvala zrovna tahle kapitola, psaná asi před dvěma lety, ale text o takovéhle délce obvykle napíšu během jedné noci. Jedné z tisíce... ať žije Šeherezáda, její fantazie je (taky) pozoruhodná :-)
* Jen pro zajímavost, mé hlavní hrdince tehdy bylo týden před sedmnáctinami, pokud to napadlo ještě někoho dalšího kromě Adele :-) Teď je jí čtyřiadvacet (teď míněno na konci 8. dílu, takže v mém pokračování za její dceru logicky ještě víc).
* Když už jsem u té dcery, hádejte, s kým asi ji bude mít... ano, všechny mé postavy logicky musí prodělat osobnostní posun, takže byste se vážně divily, zatímco podle ukázky byste se divily spíš Andy. Už během dne jsem přemýšlela o další ukázce, v níž bych jméno mého milovaného kreténa trochu očistila - moc příšernějších chvil nemá, nebojte ;-) Jak říkám, ve své hlavní hrdince mám kus sebe - sem jsem demonstrovala svou lásku k debilům :-D
* Když už jsme u těch vztahů, tam byly nejasnosti logické. Občas jsem až žasla, jak to může být vysvětlitelné pro lidi, kteří to neznají a pochopitelně jsem si to přičítala za chybu. Myslím ale, že když řeknu, že Vanessa (snoubenka Dana) je Patrikova (v té době Andy ex) sestra, bude tím aspoň něco jasnější. Zbytek, myslím, by měl jít pochopit.
* Poslední, co vám říct chci a ani se mě na to nikdo neptal: ne, nic nadpřirozeného jste nepřehlédly, respektive v průběhu celé knihy jsou náznaky (které v ukázce ani nebyly), které přehlíží i hlavní hrdinka a onen fantasy děj začíná až druhým dílem :-)
*A absolutně poslední - pravopisné chyby, resp. hovorové zaměňování "sem" za "jsem" a další tvary tohoto v chatu nebyly mojí chybou, nýbrž mých hrdinek - kohopak to napadlo??
With love, Andee Waiss
(because of name from my story ;-) )1 Zoey* Zoey* | Web | Sobota v 8:08 | Reagovat
Milášku :* takko - tílko 99kč a silonky KIK 25 Kč :D
Maličko krutý sen :D ale hlavně, že je to jenom sen ;) protože ty píšeš krásně :) je super, že maminka je pro tebe inspirace :)
Já jsem to náhodou četla celé :) trošku ěm ta délka zarazila :D ale pak jsem si uvědomila, že krátké bylo to asi nebylo tak úplně ono :)
2 Lil' P. Lil' P. | Web | Sobota v 10:24 | Reagovat
Výprodeje - život :D :D
..Jsem ráda, že se článek líbil :)
Ten začátek, ajjj :D štěstí, že jen sen :) ..bojím se články ukázat nějaké autoritě, je to děsná nervozita :D ..a je dobrý, že máš v máti vzor a že tě vedla ke knížkám :) ..mě rodiče nikdy nikam nevedli, všechno co dělám, dělám sama, vždyť donedávna nevěděli, že píšu, nebo, že maluju, zjistili to až při pohovoru na česko anglickej gympl :D
Lehce jsem se v článku ztrácela, ale přelouskala jsem to! :D
3 Nia Nia | Web | Sobota v 11:57 | Reagovat
gratuluju k té návštěvnosti:)
a pry se sny odráží nějak od skutečnosti, nebo prostě že náš mozek vydává maximum a ukazuje co si ve skutečnosti představujeme.. tak se tě chci zeptat jestli si myslíš že by tohle mamina doopravdy řekla..
protože ja myslím že vubec ne:)
už se teda těším na další díly :3 :)
4 Autumn Autumn | Web | Sobota v 15:12 | Reagovat
Tyvole, takový sen bych fakt nechtěla :D A já jsem myslela, že nic horšího než dneska by se mi zdát nemohlo :D
Gratuluju k návštěvnosti :)
Mě se to teda ani moc dlouhý nezdálo, měla jsem to přečtený za chviličku. Tvůj styl je hodně čtivý a nikdy se mi nestalo, že bych se zarazila u divných slov nebo slovních obratů, a to je co říct, protože normálně se mi to děje i v knížkách :D
5 Adele • hers.blog.cz Adele • hers.blog.cz | E-mail | Web | Sobota v 15:42 | Reagovat
Tak tomu říkám už mírná šílenost z názoru ostatních :D Tvoje matka by musela být pěkně ošklivá, kdyby ti něco takového na rovinu řekla - zvlášť když se s tím něčím píšeš dva roky. Kravina to teda není v žádném případě, opravdu se mi to hrozně líbilo (a ne, neříkám to ze zvyku). Vidím, že ti na názoru ostatních hodně záleží, když se ti zdají takové sny a samozřejmě nejvíc na názoru své matky... Strašně se mi líbí, že jí máš jako inspiraci, protože matka je člověku největší oporou a když tě ještě podporuje v tomhle? Perfektní. :)
Máš pravdu, nejdřív jsem se maličko zalekla toho, jak je to dlouhé, ale pak jsem si řekla, stránka je úzká, písmo velké a určitě se to bude dobře číst, protože znám přece články Andee, které jsou hodně dlouhé, ale stejně mě baví je číst. :)
Moc gratuluju, že měl text tolik pozitivních ohlasů. :) Já to teda celé víceméně pochopila, ale pobavily mě některé komentáře ("Míše je bi" :DD) akorát mě tam teda zajímal ten věk, protože jsem nevěděla, jak si Andy představit.:)
Když už nám dáváš to svolení k otázkám, jednu bych měla. Když píšeš, plánuješ si to předem, píšeš to, rozvíjíš nebo máš jen tak něco zhruba v hlavě, jak to možná bude a prostě se ti to automaticky rozvíjí (ten děj) při psaní, bez velkých plánů? Protože já to mám jako to druhé a nevím, jestli to nedělám špatně. :-)
Jo a ještě jedna věc - určitě, určitě, určitě to zveřejni... aspoň první díl! Vím, že bych se do toho začetla. :) Ale zveřejnit to takhle na blogu by zabralo snad veškeré články, takže bych to někam nahrála a pak sem na blog dala odkaz pro dobrovolníky... teda, jestli to nechceš vydat, o tom mě pak informuj, abych si tu knížku mohla koupit, že ^^ Každopádně je škoda, aby ti to jen tak leželo v šuplíku/respektive v počítači :)
Btw, neupadne mamce ruka, když to píše do sešitu? :-D
7 www.lucy-dreamer.blogspot.cz www.lucy-dreamer.blogspot.cz | Web | Sobota v 16:35 |Reagovat
Nenavidím živé sny :) někdy je to fakt těžké rozeznat.. to prolinani pohádky s real zní zajimave :) !
8 cincina cincina | Web | Sobota v 18:36 | Reagovat
Takové živé sny mívám taky:D A to si kolikrát pamatuju detaily, které absolutně nechápu:D Takže to máme podobný. Jinak i moje mamka mě vychovala tak, abych milovala knihy:) Miluju čtení, i když během roku na to nemám moc času. Ale pak to všechno doháním o jakýchkoliv prázkách:)
Jo a nejsi divná:D Nemusíš mít ráda ani Draca, ani HP :D Každý může mít rád to, co chce:)
10 Kubi Kubi | Web | Sobota v 20:41 | Reagovat
Jídlo je můj život xD Krutý sen! xD Gratuluji k návštěvnosti:)Já to četla celé.. a je to fakt skvělé:) Joo.. a teď už je mi to s těmi vztahy jasnější:)
11 Lil' P. Lil' P. | Web | Sobota v 22:20 | Reagovat
Tak na web články klidně vypláznu, nikdo (krom manželky) můj web neví :D..ale ukázat to rodině, nebo někomu v téhle oblasti zkušenému, no nevím, nevím:D
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama